Prohlášení společností Z&M Reality s.r.o k situaci na trhu s nemovitostmi v Karlovarském kraji

Obecně musíme konstatovat, že situace na trhu s nemovitostmi není moc dobrá. Paradoxně to není způsobeno Koronavirovou pandemií ,ale nereálnými představami prodávajících o ceně nemovitosti,kterou se chystají prodat.

Vláda i poslanecká sněmovna ČR schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti,kde se čeká na schválení senátem a podpis Prezidenta což by měla být jen administrativní záležitost. Momentálně je situace taková že je odložená platba daně s tím že od 1.1. 2021 by měla být tato daň zrušena úplně se zpětným účinkem k 1.12.2019.

Záměr vlády byl naprosto jasný oživit trh a zpřístupnit zejména mladším klientům dostupnost koupi nemovitosti.

Je obecně známo že bankovní ústavy poskytují hypoteční úvěry ve výši 80% ve výjimečných případech 90% ceny…!!! a teď pozor !!!---- ceny Tržního odhadu který si každá banka při jednání nechá udělat. A tady už jsme u problému…

Za poslední rok se ceny nemovitostí zejména na Sokolovsku velmi zásadním způsobem v nabídkách zvedly…Bohužel tyto ceny neodpovídají ceně obvyklé ,za kterou se nemovitost nakonec prodá.

Tato situace má samozřejmě několik důvodů. Obecně nej-skloňovanější důvod je větší poptávka než nabídka. Dle Našeho názoru je to jen obecná fráze ,která v praxi není tím zásadním důvodem uměle předražených nemovitostí.

Zásadním důvodem UMĚLE navýšených cen nemovitostí je, snaha velkých,nadnárodních a franšízingových realitních společností získat zakázku za každou cenu do své nabídky. Jistě jste se setkali s frázemi jako jsou např. „Prodáme Vaší nemovitost za vyšší cenu“. Jako důvod tohoto tvrzení předkládají svou velikost,(není relevantní),profesionální prezentací (dnes samozřejmost u všech),inzerce na 30 serverech( naprostý standart) atd.. Takhle bych samozřejmě mohl pokračovat dále. Jednoduše řečeno slibují klientům, že nemovitost prodají za NEOBVYKLOU cenu. A To je ten zásadní problém.

V Dnešní době sociálních sítí a hlavně aplikace „bez realitky“ ,která se tváří že není realitka nicméně opak je pravdou(společnost ,která PRODÁVÁ realitní služby je realitka), se každý kdo chce prodat nemovitost snaží vyhnout spolupráci s realitní společností s falešným dojmem že ušetří. Důsledkem je pak již zmíněná mylná představa o ceně nemovitosti. Ptáte se podle čeho si samo prodejci stanovují kupní cenu? No odpověď je přeci velmi jednoduchá, udělají si amatérský monitoring na webech těch nadnárodních a franšízingových společností,dále pak na serverech jako jsou sreality kde tyto společnosti inzerují a které lidem slibují prodej za vyšší cenu (rozuměj neobvyklou).. Momentálně hrozí reálné riziko že  zamrzne trh s nemovitostmi díky nereálným požadavkům kupní ceny.

Tato praxe bohužel graduje,při pohledu na nabídky nemovitostí na realitních servrech jsou z Našeho pohledu nemovitostí uměle navýšené někdy i několik desítek procent. Jako příklad uvedu inzerci samo prodejce bytu 2+1 55 m2 (prostřední byt bez lodžie,částečná rekonstrukce )v Ulici Jelínkova v Sokolově kde se obvyklá cena dané nemovitosti pohybuje max. kolem 800 tis. Spíš ale 750 tis, inzeruje majitel za 1.3 mil…jde tedy o rozdíl mezi cenou obvyklou a cenou požadovanou majitelem 500 000,-Kč!!!! No a pak tady samozřejmě máme společnosti které jim Tuto cenu potvrdí jen proto aby zakázku získaly do nabídky a kolečko se opakuje..

Je opravdu komické se domnívat, že tuto nemovitost někdo koupí. Prvně by klient musel mít vlastní zdroje a mít velmi zásadní důvod proč by chtěl zrovna tento byt v této lokalitě (velmi mizivá pravděpodobnost), za druhé s účastí bankovního ústavu kdy klienti dostanou 80% znaleckého posudku což v tomto případě bude 80% z 800 000,-Kč tím pádem se opět dostáváme k tomu že klient musí mít 660 000,- z vlastních zdrojů. Tak že už není výše hypotéky z kupní ceny 80%, ale necelých 50%.

Co říct závěrem? Pokud máte zájem o prodej nemovitosti svěřte se do rukou opravdových profesionálů, kteří Vás nebudou lákat na nereálné ceny a předejdou zákonité frustraci z neúspěšného prodeje, která za pár týdnů a měsíců přijde.

Nechte si udělat cenu obvyklou od makléře s kterým spolupracujete a který Vám tu cenu může doložit několika případy. Nenechte se lákat na nereálné ceny .Ušetříte si tím čas i nervovou soustavu.